افزایش سرعت سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل

سرعت وب سایت یک امر بسیاری ضروری و مهم در کسب و کار اینترنتی محسوب می شود. افزایش سرعت بارگذاری سایت در رتبه بندی سایت نزد موتور جستجوی گوگل (سئو) بسیار تاثیر گذاری می باشد . سرعت لود سایت در جذب مخاطب و در نتیجه در سودآوری کسب و کار شما بسیار مهم می باشد . در این مقاله به نکات کلیدی در افزایش سرعت بارگذاری سایت اشاره می شود.

افزایش سرعت سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل

انتخاب هاست مناسب

انتخاب یک هاست مناسب بسیار در سرعت بارگذاری سایت موثر می باشد . به شما توصیه می کنم اگر می خواهید سایت راه اندازی کنید حتما از هاستی استفاده کنید که محل دیتاسنتر آن هاست در داخل ایران باشد ، برای اینکه هر چقدر موقعیت سخت افزاری سایت به بازدیدکنندگان نزدیک تر باشد سرعت بارگذاری آن سایت افزایش پیدا می کنید . سرعت یک سایتی که از دیتاسنترهای داخل ایران استفاده می کنید تقریبا ۴ الی ۶ برابر سایتهایی می باشد که محل سخت افزاری آنها در خارج از ایران است.

 بهینه سازی کدهای داخلی سایت

کدهای داخلی سایت باید بهینه شوند . فایل css خود را باز کنید و قسمتهایی را که هیچ استفاده ای ندارند را حذف کنید و همچنین کدهای فایل css خودتان را فشرده سازی کنید . برای فشرده سازی کدهای css سایتتان کافیست به سایت csscompressor.com مراجعه کنید و کدهای css  سایت را در کادری که مشخص است کپی کنید و بر روی دکمه compress کلیک کنید. تا کد فشرده شده را دریافت کنید.

 بهینه سازی عکسهای وب سایت

با استفاده از نرم افزار فتوشاپ می توانید حجم عکسهای سایت را کاهش دهید (بدون آنکه کیفیت تصاویر افت کند)

برای اینکار کافیست نرم افزار فتوشاپ را باز کنید و از منوی file بر روی گزینه save for web کلیک کنید.

در پنجره باز شده نوع فرمت عکس را بر روی jpeg  قرار دهید و Quality  آن را تا حدی که کیفیت تصویر افت نکند پائین بیاورید و بر روی گزینه save  کلیک کنید . با این کار خواهید دید که عکس شما بدون افت کیفیت حجم کمتری نسبت به قبل دارد.

  بهینه سازی دیتابیس

یکی از مواردی که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد بهینه سازی دیتابیس می باشد . با بهینه سازی دیتابیس وبسایت سرعت بارگذاری افزایش پیدا می کند . اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید می توانید از افزونه های مختلفی استفاده کنید. یکی از قدرتمندترین افزونه ها در این زمینه افزونه wp optimize می باشد این افزونه در زمینه بهینه سازی دیتابیس برای وردپرس بسیار قدرتمند عمل می کند.

کاهش تبلیغات بنری

تا جایی که امکان دارد از تبلیغات بنری در سایت خود استفاده نکنید. اگر هم وب سایت شما به گونه ای می باشد که تنها منبع درآمد آن تبلیغات می باشد باید به سفارش دهندگان اعلام کنید که حجم بنر آنها نباید از x کیلو بایت بیشتر شود. این میزان بستگی به تعداد تبلیغات و نوع سایت شما دارد.

 تاریخ انقضا در هدر (header) فایلهای وب سایت

با این کار به مرورگر مجوز این را می دهیم تا متوجه شود چه زمانی به سرور درخواست فایل را بدهد به جای استفاده از فایل کش شده.

در واقع بعضی از فایلهای ما تغییری نمی کنند ، اگر ما از تاریخ انقضا در header  استفاده نکنیم باعث می شود که فایلهایی که تغییری ندارند دوباره در مرورگر کابر دانلود شوند و سرعت لود سایت کاهش یابد.

برای اینکه این قابلیت فوق العاده را به سایتمان اضافه کنیم باید در فایل htaccess سایت خودمان که در هاست موجود است کدهای زیر را قرار دهیم.

<IfModule mod_expires.c>

ExpiresActive On

ExpiresDefault “access plus 1 month”

ExpiresByType image/x-icon “access plus 1 year”

ExpiresByType image/gif “access plus 1 month”

ExpiresByType image/png “access plus 1 month”

ExpiresByType image/jpg “access plus 1 month”

ExpiresByType image/jpeg “access plus 1 month”

ExpiresByType text/css “access 1 month”

</IfModule>

البته می توانید مدت زمان را تغییر دهید.

 استفاده از تکنولوژی Gzip برای بالا بردن سرعت سایت

این تکنولوژی باعث می شود تا سرعت سایت افزایش پیدا کند و هم پهنای باند کمتری استفاده شود. اطلاعات سایت در سرور فشرده می شود و سپس در کامپیوتر کاربران باز می شود.

برای اینکه بتوانید از این تکنیک استفاده کنید باید فایل htaccess را که در هاست شما موجود می باشد را باز کنید و کدهای زیر را درون این فایل ذخیره کنید.

 # BEGIN GZIP

<ifmodule mod_deflate.c>

</ifmodule>

# END GZIP

 صحبت پایانی 

افزایش سرعت سایت دو مزیت بسیار مهم و حیاتی دارد :

۱- افزایش سرعت سایت باعث می شود که بازدیدکنندگان از سایت شما رضایت داشته باشند و مجددا به سایت شما مراجعه کنند.

۲- گوگل برای سایتهایی که سریع بارگذاری می شوند ارزش بالایی قائل است و اینگونه سایتها را در رتبه های بالاتری قرار می دهد.

همواره برای بقای کسب و کار اینترنتی خود نکات کلیدی را برای استاندارد سازی سایت رعایت کنید.

پس برای رضایت کاربران و رضایت گوگل از سایت شما حتما بر روی سرعت وبسایت کار کنید.

مطالب مرتبط

درباره سامانه برندینگ ایران
گروه برندینگ ایران به منظور ارائه راهکارهای نوین فروش ، بازاریابی و برندینگ ایجاد شده است. این مجموعه تلاش دارد با ارائه نرم افزار ها و تکنولوژی های روز دنیا شرکت ها و مجموعه های کوچک و بزرگ را به سوی موفقیت سوق دهد و تا رسیدن به هدف با شرکت و مجموعه همراه و همگام باشد. در این راه گروه برندینگ ایران از افراد کارپشته و فنی استفاده می نماید که هم از نظر تجربه کاری و هم از نظر آکادمیک در مرتبه بالایی قرار دارند و با استفاده از روحیه کار تیمی، مشتری را در راه رسیدن به موفقیت همراهی خواهند کرد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه برندینگ ایران تعلق دارد