بازاریابی اینترنتی – بازاریابی ویدیویی

فصل نهم – بازاریابی ویدئویی

سایت یوتیوب به تنهایی یک چهارم مصرف کل پهنای باند اینترنت در دنیا را در اختیار دارد. از نظر علمی ثابت شده است اطلاعاتی که به صورت بصری منتشر می­شود، بهتر در ذهن انسان حک می­شود و بر همین اساس با انتشار اطلاعات به صورت ویدئویی می­توانید گام بزرگی را برای برندسازی کسب و کار خود انجام دهید.

فصل 9 – بازاریابی ویدئویی

با افزایش سرعت اینترنت، استفاده از ویدئو در محیط اینترنت نیز روز به روز افزایش می­یابد. سایت نت فیلیکس[1]  با دریافت حق عضویت ماهیانه به کاربران خود اجازه می­دهد که در هفته تعداد محدودی فیلم سینمائی را مشاهده کنند. نت فیلیکس در حال حاضر جز 100 سایت پربازدید دنیا است و مشترکان بسیار زیادی در آمریکا دارد.

سایت یوتیوب[2]  که توسط گوگل خریداری شده است به تنهایی یک چهارم مصرف کل پهنای باند اینترنت در دنیا را در اختیار دارد. در هر ماه 800 میلیون بازدیدکننده یکتا[3] از یوتیوب دیدن می­کنند، در هر دقیقه 72 ساعت ویدئو در آن آپلود می­شود و زمان ویدئوهای نمایش داده شده در یوتیوب در هر روز به اندازه 500 سال است. [4] بیش از 57% بازدیدکنندگان سایت یوتیوب در بازه سنی 25 تا 35 سال قرار دارند [5] و پربازدیدترین ویدئو یوتیوب در سال 2012 بیش از یک بیلیون بار نمایش داده شده است.

شکل 9-1 مدت زمان استفاده کاربران از رسانه­های مختلف را طبق تحقیقات موسسه کام اسکور[6] نشان می­دهد. همانطور که در شکل مشخص است، مدت زمان بازدید از شبکه­های اجتماعی از سال 2009 تا 2012 دو برابر شده است، استفاده از وسائل ارتباطی 53% و نرم افزارهای پیام رسان اینترنتی (چت) 90% کاهش یافته است.

شکل 9-1- مدت زمانی که کاربران برای رسانه­های مختلف مصرف می­کنند

آمار جستجوی ویدئو در یوتیوب به اندازه­ای است که متخصصان بهینه سازی سایت، توجه ویژه­ای به الگوریتم­های آن دارند و بهینه سازی ویدئو برای یوتیوب مانند بهینه سازی سایت برای گوگل، یک تخصص محسوب می­شود. به همین جهت بر روی کلمات کلیدی پرجستجو تمرکز کرده و محتوا و کلمات کلیدی مناسب را به گونه­ای ایجاد می­کنند که از طریق آن بتوانند بازدید قابل توجهی دریافت کنند.

در ایران نیز سایت آپارات که کمتر از دو سال از عمر آن می­گذرد از نظر بازدید در در رتبه نوزدهم قرار گرفته است که رتبه­ی بسیار قابل توجهی محسوب می­شود. ویژگی خاص سایت­هایی مانند آپارات و یوتیوب این است که یک شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاری ویدئو هستند و در صورتی که محتوای ویدئو منتشر شده توسط شما جذاب باشد می­تواند به صورت ویروسی تکثیر شده و بازدید قابل توجهی پیدا کند. همچنین شما می­توانید بازخورد نظران کاربران در مورد ویدئو خود را مشاهده کنید.

کاربران اینترنت علاقه زیادی به دیدن ویدئو دارند و با افزایش سرعت اینترنت، این علاقه روز به روز بیشتر خواهد شد. اگر تا چند سال­ پیش به­دلیل محدودیت پهنای باند- اطلاعات وب محدود به متن، تصویر و لینک می­شد اکنون می­توانید پیام­های خود را از طریق ویدئو منتشر کنید و ارتباط نزدیکتری با مخاطبین خود برقرار کنید. دو دلیل عمده برای انتشار مطالب از طریق ویدئو در سایت وجود دارد:

1.      کاربران در اینترنت فرصت زیادی برای مطالعه متن­های منتشر شده در سایت شما را ندارند و می­خواهند در کمترین زمان به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل انتشار ویدئو می­تواند کمک زیادی در این زمینه به آنها بکند. شکل 9-2 آمار بازدید کاربران با توجه به مدت زمان ویدئو را در سایت یوتیوب نشان می­دهد، همانطور که در این شکل مشخص است، 85% کاربران یوتیوب، ویدئوهایی که کمتر از 30 ثانیه بوده­اند را مشاهده کرده­اند و ویدئوهای کمتر از یک دقیقه در رتبه دوم قرار دارند. به همین جهت همواره پیشنهاد می­شود که طول ویدئویی که منتشر می­کنید کمتر از یک دقیقه باشد زیرا کاربران اینترنتی به طور معمول زمان زیادی را برای مشاهده و دریافت اطلاعات نمی­گذارند.

2.      از نظر علمی ثابت شده است اطلاعاتی که به صورت بصری منتشر می­شود و انسان می­تواند آنها را ببیند و گوش دهد، بهتر در ذهن او ذخیره شده و بر همین اساس در صورت استفاده از ویدئو برای تبلیغات و یا معرفی محصولات خود، می­توانید گام بزرگی را برای برندسازی کسب و کار خود انجام بردارید.

شکل 9-2 آماربازدید با توجه به مدت زمان ویدئو

بهترین مکان برای انتشار ویدئوهای شما شبکه­های اجتماعی اشتراک گذاری ویدئو هستند زیرا بازدید مناسبی دارند و ویدئو شما می­تواند به سرعت انتشار یابد. گرچه می­توانید در سایت خود نیز از ویدئو به عنوان یک رسانه برای برقراری ارتباط با مخاطبان استفاده کنید، اما قطعا انتشار ویدئو در شبکه­های اجتماعی تاثیر بسیار بیشتری بر پیشرفت علامت تجاری شما خواهد داشت.

نکاتی که باعث خواهند شد رسانه ویدئویی شما تاثیر بیشتری داشته باشد:

·        همیشه سعی کنید در ویدئوهایی که منتشر می­کنید برند و آدرس سایت خود را قرار دهید و محتوای ارزشمند و مفیدی در آنها ایجاد کنید.

·        هرگز به ایجاد اطلاعات در داخل ویدئو اکتفا نکنید و توضیحات کافی همراه با کلمات کلیدی مرتبط را برای ویدئو قرار دهید تا افرادی که به دنبال موضوع مورد نظر شما هستند، بتوانند ویدئو شما را پیدا کنند.

·        برای ویدئوهای خود محتوای جذاب تولید کنید تا در شبکه­های اجتماعی توسط کاربران انتشار یابد. در صورت جذاب بودن، ویدئو شما می­تواند به صورت ویروسی گسترش یابد.

·        ایجاد یک ویدئو تبلیغاتی جذابیتی برای مخاطب ندارد، سعی کنید مطالب آموزشی را در ویدئو خود قرار دهید.

·        ویدئوها را بر اساس مخاطبین خود منتشر کنید، به عنوان مثال اگر جامعه هدف شما شرکت­های تجاری هستند، انتشار ویدئو طنز و فانتزی هیچ کمکی به برند شما نخواهد کرد گرچه ممکن است بازدید زیادی داشته باشد. بنابراین بر اساس موضوع فعالیت خود فعالیت کنید. یک مغازه شکلات فروشی می­تواند ویدئوهایی از خط تولید کارخانجات، فواید شکلات، شکلات­های فانتزی، شکلات­های جدید و… منتشر کند.

·        ویدئوها را برای مخاطبین خود به گونه­ای تولید کنید که به سادگی قابل فهم باشد. بیان مسائل تکنیکال در ویدئو باعث خواهد شد که مخاطب نتواند با آن ارتباط برقرار کند.

·        شما می­توانید در پایان ویدئوهای خود سوالاتی را مطرح کنید و در ذهن مخاطب سوال ایجاد کنید. این موضوع باعث خواهد شد که مخاطبین شما نظرات خود را برای ویدئو شما ارسال کنند و ویدئو شما توسط افراد بیشتری دیده خواهد شد.

·        کاربران اینترنت بیشتر تمایل دارند که ویدئوهای کوتاه مدت را تماشا کنند، به همین جهت سعی کنید مدت زمان ویدئو شما طولانی نباشد. در صورتی که ویدئو شما کمتر از یک دقیقه باشد بیشترین میزان بازدید را خواهد داشت و اگر مدت زمان آن طولانی باشد توجه مخاطب را از دست خواهید داد. بهترین زمان ویدئو بین 30 تا 45 ثانیه برآورد شده است.

·        سعی کنید توجه مخاطب را در 10 ثانیه اول ویدئو جذب کنید و او را متعجب کنید، پس از این مرحله مطالب مورد نظر خود را طوری بیان کنید که توجه مخاطب همچنان به موضوعات مورد ارائه شما حفظ شود.

·        نحوه فیلم­برداری و کیفیت ویدئو اهمیت خاصی دارد، لازم نیست برای ویدئو خود سناریو بنویسید یا از تجهیزات پیشرفته صدابرداری و فیلم­برداری استفاده کنید، بهترین ویدئوها ویدئوهایی هستند که به صورت طبیعی تولید می­شوند و مخاطب می­تواند ارتباط بیشتری با آنها برقرار کند و در عین حال کیفیت مناسبی دارند.

·        خود را به جای مخاطب بگذارید: هیچ کس ویدئو 10 دقیقه­ای که در مورد محصول خود درست کرده­اید را تماشا نمی­کند، شما می­توانید این ویدئو را به 10 ویدئو یک دقیقه­ای تبدیل کنید، در اینصورت افراد همه آنها را به مرور خواهند دید.

·        همواره لبخند بزنید، لبخند شما باعث خواهد شد که مخاطب حس بهتری داشته باشد و خوشحال شود، مطمئن باشید که این حس به خوبی در ویدئو منتقل خواهد شد و مخاطبین علامت تجاری شما را با احساس بیشتری به دیگران منتقل خواهند کرد. البته مراقب باشید که پیام علامت تجاری خود را با خنده بیش از حد قربانی این موضوع نکنید.

·        در کنار تولید ویدئو برای تبلیغ محصولات و خدمات خود همواره ویدئوهای آموزشی برای مخاطبین خود ایجاد کنید. علاوه بر اینکه با این روش مشتریان هدف جذب علامت تجاری شما خواهند شد، این موضوع باعث خواهد شد که با دانش شما نیز آشنا شوند و بتوانید خود را به عنوان یک پیشرو در زمینه کاری خود مطرح سازید.

·        از افراد خبره برای تولید ویدئو استفاده کنید، هر کاری تخصص خاص خودش را می­طلبد و در صورتی که از افراد متخصص برای تولید ویدئو کمک بگیرید قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت. ویدئویی که شما به صورت خانگی تولید کنید ممکن است نتواند مطالب آن را به خوبی منتقل کند و بازدهی لازم را داشته باشد.

·        شما می­توانید با انتشار ویدئوهای خود یک داستان جالب ایجاد کنید، مطالب آموزشی را در چند ویدئو پخش کرده و به مرور منتشر کنید. ایده­ای که تهیه کنندگان تلویزیونی در این زمینه استفاده می­کنند این است که در پایان ویدئو جمله­ای را با مضمون “ادامه دارد…” اضافه می­کنند تا مخاطب مطالب آنها را در ویدئوهای بعدی نیز دنبال کند.

·        به انتشار ویدئو تنها در یک سایت اکتفا نکنید و آن را در سایت­های مختلف منتشر کنید. به عنوان مثال می­توانید علاوه بر یوتیوب ویدئو را در سایر شبکه­های اجتماعی منتشر کنید. در ایران نیز می­توانید از سایت آپارات و سایت­های مشابه آن استفاده کنید.

·        لینک ویدئو خود را در سایت­ها و گروه­های مختلف اینترنتی قرار دهید و آن را بین کاربران مختلف ترویج کنید.

·        شما می­توانید در پایان ویدئو هدایایی که در صفحه فرود خود برای مخاطبین آماده کرده اید را قرار دهید و آنها را به صفحه فرود سایت خود هدایت کنید، این کار باعث خواهد شد که لیست پست الکترونیک مخاطبین خود را گسترش دهید.

قطعا با رعایت موارد فوق و با توجه به گسترش بی­نظیر ویدئو در اینترنت، کمپین بازاریابی ویدئویی شما بسیار موفق خواهد بود. در حال حاضر متخصصان بهینه­سازی سایت[7] پس از گوگل تمرکز خود را بر روی سایت یوتیوب گذاشته­اند و سعی می­کنند رتبه ویدئوهای مورد نظر خود را در جستجوی عبارات کاربران در یوتیوب افزایش دهند. ترکیب این تکنیکها با تکنیکهایی که در این فصل آورده شده می­تواند نتیجه بسیار مناسبی را به همراه داشته باشد. البته همواره باید مخاطب خود را در کمپین های تبلیغاتی که در نظر می­گیرید بررسی کنید و با توجه به نوع مخاطب بهترین روش­ها را انتخاب کنید. در مورد نحوه انتخاب مخاطب در فصل آتی صحبت خواهیم کرد.


[1] Netflix.com

[2] Youtube.com

[3] Unique Visitor

[4] http://www.youtube.com/t/press_statistics

[5] http://www.sysomos.com/reports/youtube/

[6] Comescore.com

[7] Search Engine Optimization

مطالب مرتبط

درباره سامانه برندینگ ایران
گروه برندینگ ایران به منظور ارائه راهکارهای نوین فروش ، بازاریابی و برندینگ ایجاد شده است. این مجموعه تلاش دارد با ارائه نرم افزار ها و تکنولوژی های روز دنیا شرکت ها و مجموعه های کوچک و بزرگ را به سوی موفقیت سوق دهد و تا رسیدن به هدف با شرکت و مجموعه همراه و همگام باشد. در این راه گروه برندینگ ایران از افراد کارپشته و فنی استفاده می نماید که هم از نظر تجربه کاری و هم از نظر آکادمیک در مرتبه بالایی قرار دارند و با استفاده از روحیه کار تیمی، مشتری را در راه رسیدن به موفقیت همراهی خواهند کرد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه برندینگ ایران تعلق دارد